Kertészeti szaki

Kertészeti szaki

Vakondhálóval a túrások ellen – barátságos megoldás kerted védelmére

2025. július 04. - Kertészeti szaki

Vakondhálóval a túrások ellen – barátságos megoldás kerted védelmére

 

32_1.jpg

Egy szépen gondozott kert sok örömet okoz – legyen szó virágos ágyásról, zöldellő gyepről vagy rendezett sétányról. Ám ha egyszer csak megjelennek a földből előbukkanó vakondtúrások, könnyen elmehet a kedvünk az egésztől. Jó hír, hogy létezik egy egyszerű, mégis rendkívül hatékony módszer, ami segít megőrizni kertünk szépségét – ez pedig nem más, mint a vakondháló.

A vakondháló egy erős, mégis könnyű szerkezetű, különleges műanyagból készült háló, amit a talajra fektetve vízszintesen, körülbelül 5–10 centiméter mélyen kell elhelyezni. Feladata egyszerű: amikor a vakond elindul felfelé, hogy a túrásán át kidobja a földet, a háló egyszerűen megállítja. A kis állat így nem jut fel a felszínre – de a föld alatt továbbra is nyugodtan élhet és végezheti hasznos munkáját, hiszen ő valójában rovarokat, pajorokat és más kártevőket fogyaszt. Mondhatni: a vakond a barátunk – csak épp ne túrjon szét mindent.

A vakondháló tehát olyan kompromisszum, amely mindenki számára előnyös: a gyep és a kert épségben marad, a vakond élhet tovább, és mivel védett állatról van szó, nem is szabad bántani. A háló teljesen vegyszermentes és környezetbarát, nem okoz kárt sem a talajban, sem az élővilágban. Ráadásul a lerakása sem igényel különösebb szakértelmet.

Mi is pontosan a vakondháló, és hogyan működik?

A legtöbb vakondháló tekercsben kapható, rácsszerkezetű műanyagból készül, és a föld alá, néhány centiméter mélyen kell lefektetni. A lényege az, hogy amikor a vakond nekiáll egy függőleges járatot készíteni, amellyel feljuttatná a földet a felszínre, akkor ebbe a hálóba ütközik – és ez megakadályozza a túrás létrejöttét. A vakond ilyenkor visszafordul, és máshol próbálkozik. Ha minden próbálkozása hálóval zárul, akkor egy idő után egyszerűen elhagyja a területet, és egy másik, „szabadabb” kertben próbál szerencsét – ideális esetben a szomszédnál (aki ezután szintén vakondhálóban fog gondolkodni).

A hálónak ráadásul más előnyei is vannak: segít a talajszerkezet stabilizálásában, főleg lejtős területeken, és megelőzi a gyep gyökereinek roncsolódását, így nem alakulnak ki sárga foltok vagy egyenetlenségek a pázsiton.

Távol is tartja a hívatlan vendégeket?

Igen! A vakondháló nemcsak vízszintesen, hanem függőlegesen is alkalmazható, például a kert szélein – főként ott, ahol nincs kerítés vagy más természetes akadály. Ebben az esetben a hálót akár 80-100 cm mélyre is le lehet ásni, ezzel fizikai gátat képezve a kívülről érkező vakondok, pockok, patkányok ellen. Ez a megoldás kis alapterületű kertek, illetve mező vagy erdő melletti udvarok esetében különösen hatékony lehet – és még mindig vegyszermentes, környezetbarát alternatíva az ultrahangos, sörösüveges vagy más „házi praktikákkal” szemben.

Egyesek a fiatal facsemetéket is ilyen hálóval körbevett gödrökbe ültetik, hiszen bár a vakond nem eszi meg a gyökereket, a laza föld miatt kimozdíthatja őket. Ilyenkor a vakondháló megelőzi az ilyen közvetett károkat is.

Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni vásárláskor?

A vakondháló ára elsősorban a méretétől függ – minél hosszabb a tekercs, annál kedvezőbb lesz az egy méterre jutó ár. Érdemes ezért hosszabb kiszerelést választani, különösen, mert a háló könnyen vágható, és a maradék bármikor felhasználható.

A minőségi háló pehelykönnyű, de mégis erős – 50–60 gramm/m² tömegű, strapabíró, UV-álló polipropilén anyagból készül, így sem a fagy, sem az eső, sem a talaj nedvessége nem árt neki. A fémhálók ezzel szemben hajlamosak a rozsdásodásra, így hosszú távon kevésbé megbízhatók. Kerüljük az olcsó, gyenge minőségű utánzatokat, mert ezekbe az egerek, rágcsálók könnyen lyukat rágnak, és ezzel utat nyitnak a vakondoknak is.

A lyukméret általában 14x14 mm vagy 16x15 mm – ez tökéletesen megfelel a célra. Az 50x50 mm-nél nagyobb lyukakkal viszont már nem ajánlott kísérletezni, mert azon egy fiatal vakond is könnyen átjut.

Hogyan kell lerakni a vakondhálót?

A lerakás során egy kis földmunkára mindenképp szükség lesz, de semmi bonyolult. Ha épp kertépítés előtt állsz, vagy gyepet újítasz fel, tökéletes alkalom, hogy a vakondhálót is elhelyezd. Ágyás, sétány vagy gyepszőnyeg alatt fektetve figyelj rá, hogy ne sérüljön a háló, például gyepszellőztető kések vagy gyomgyökerek által.

Fontos, hogy a háló toldásai legalább 10–15 cm-es átfedéssel történjenek, különben a vakondok megtalálják az utat a réseken keresztül. A biztosabb rögzítés érdekében használhatunk műanyag vagy fém tüskéket is. Ha pedig a kert határvonalát szeretnénk függőlegesen védeni, 20–30 cm széles és 70–100 cm mély árkot kell ásni a hálónak.

Érdemes a vakondháló telepítését már az építkezés vagy kertátalakítás szakaszában elvégezni – később sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat.

A bejegyzés trackback címe:

https://kerteszeti-aruhaz.blog.hu/api/trackback/id/tr8318900626

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása