Ártalmatlan szépségek? Meglepő tények a mérgező szobanövényekről, amiket mindenképpen tudnod kell!
A szobanövények az otthonok természetes szépségét varázsolják a lakásba. A friss zöld levelek, a különleges virágok mind-mind élettel töltik meg a teret, nem is beszélve arról, hogy sok növény javítja a levegő minőségét. Azonban nem minden az, aminek látszik! Bármilyen hihetetlennek tűnik, egyes cserepes növények gyönyörű külső ellenére rejtett veszélyeket hordoznak. Gondoltad volna, hogy a bájos, zöldellő barátaink közül némelyik mérgező lehet? Ezek a növények nem csak kisállatokra, hanem az emberekre nézve is ártalmasak lehetnek, különösen, ha kisgyerekek is vannak a háztartásban. Ez a cikk segít feltárni néhány váratlan tényt ezekről a szépségekről, és bemutatja, hogy miért érdemes jobban odafigyelni, ha egy új növényt viszünk haza.
Az egyik legismertebb szobanövény a buzogányvirág (diffenbachia) mérgező anyagai miatt óvatosan kell bánni vele, különösen nyílt sebekkel való érintkezés esetén. Levelei dúsak, és különleges mintázatuk miatt gyorsan népszerűvé váltak. Viszont ha ez a növény megsérül, a kiszivárgó nedv érintkezésbe kerülhet a bőrünkkel vagy a szájüreggel, ami kellemetlen égő érzést, duzzanatot, sőt, akár nyelési nehézségeket is okozhat. Nem csoda, hogy egykor a "néma nádként" is emlegették, mert súlyosabb esetben akár átmeneti beszédképtelenséget is kiválthat.
Aztán ott van a népszerű könnyezőpálma, amely szintén sok lakásban megfordul. Imponáló méretű, látványos levelei miatt közkedvelt. De kevesen tudják, hogy a könnyezőpálma nedve veszélyes. Apró kristályokat tartalmaz, amelyek bőrirritációt vagy égő érzést válthatnak ki a szájban és a torokban, ha véletlenül lenyelik. Szóval, ha kisgyermekek vagy kíváncsi háziállatok vannak otthon, jobb óvatosnak lenni ezzel a növénnyel.
A filodendronok is igazi klasszikusok a szobanövények világában, viszont ezek is tartalmaznak mérgező anyagokat. Kiváltképp akkor lehetnek veszélyesek, ha a növény leveleit valaki megkóstolja. Bár a filodendron nedve általában nem halálos, mégis jobb, ha távol tartjuk a kisgyerekektől és a háziállatoktól.
És ki ne felejtsük a csodás amarillist, amely ünnepi időszakokban gyakran díszíti az otthonokat. Virágai látványosak és gyönyörűek, viszont a hagymája erősen mérgező. Fogyasztása esetén komoly gyomorproblémák jelentkezhetnek, így érdemes biztos helyre tenni, ahol a kíváncsi ebek vagy macskák nem férnek hozzá.
A lista ezzel még korántsem teljes. Ott van például a leander is, amelynek minden része mérgező. Ez a növény gyakori díszítőelem a kertekben és a teraszokon, de ha úgy döntünk, hogy bent is tartunk egy cseréppel, akkor fontos észben tartani, hogy a levelei és a virágai is veszélyt jelentenek. Sőt, már egy kisebb mennyiség lenyelése is súlyos mérgezési tüneteket okozhat.
Ezek után jogos a kérdés: érdemes-e egyáltalán otthon tartani ilyen növényeket? A válasz az, hogy természetesen igen, de tudatosságra és megfelelő elővigyázatosságra van szükség. Ha kisgyermek vagy háziállat van a lakásban, érdemes átgondolni, hova helyezzük ezeket a növényeket. Ha például egy magasabb beltéri virágtartó állványra helyezzük őket, elérhetetlenek lesznek a kis kezek és mancsok számára. Az ilyen apró praktikákkal megőrizhetjük az otthonunk szépségeit anélkül, hogy felesleges kockázatot vállalnánk.
Ezen felül érdemes zárható zacskóban tartani a növényekhez kapcsolódó vegyszereket és tápoldatokat is, hogy elkerüljük a véletlen baleseteket. A természet szépsége és ereje tehát együtt jár – csak rajtunk múlik, hogy hogyan használjuk ki az előnyeit anélkül, hogy veszélynek tennénk ki magunkat vagy szeretteinket.